Lucie Plicová

Výstup na Mount Rinjani 3.726 m.n.m. aneb "drsný indonéský trek!"

12. 09. 2017 17:16:27
Náročnost výstupu je dána hlavně velkým převýšením a tropickým podnebím. Sopka Rinjani se tyčí na ostrově Lombok, v národním parku Gunung Rinjani. Je nejvyšší na Lomboku a také třetím nejvyšším vrcholem v celé Indonésii.

Senaru je jedno ze dvou nástupních míst treku na vrchol Gunung Rinjani (druhé nástupní místo je Sembalun Lawang - tam jsme my trek skončili). Na jižním konci Senaru je nástup na trek. Poznáte ho velmi lehce, je tam brána s velkým nápisem "Taman Nasional Gunung Rinjani", "Pintu Senaru" - tedy národní park Gunung Rinjani, vstup bránou od Senaru.

Z okraje kráteru jsou do kaldery sopky i na samotný vrchol Gunung Rinjani překrásné výhledy. Cesta na vrchol trvá cca 3,5 hodiny a ze začátku je dobré mít s sebou čelovku. Na vrchol vystupujeme krátce po svítání. Z vrcholu vidíme sopku Gunung Agung na sousedním ostrovu Bali. Díky vysoké nadmořské výšce 3 726 m.n.m. a zejména sypkému a velmi prašnému podkladu na posledních 600 výškových metrech jde celkem o těžkou tůru.

Druhý den po snídani pokračujeme z okraje kráteru strmě dolů k jezeru Segara Anak. Cesta je ze začátku zajištěna kovovým zábradlím, později už není tak strmá. K jezeru Anak je to cca 2 hod. V jezeru se lze vykoupat a zároven se vydat severovýchodním údolím k horkým pramenům Aik Kalak (cca 20 min od jezera Anak). Koupání v horkých pramenech, masáž dopadající teplé vody z vodopádu na unavenou tělesnou schránku slovy nelze popsat. Rajské místo!

Jediným úsměvným nebezpečím byly na celém treku opice (zejména na Sembalun crater rim - stanoviště ke spaní), které dokázaly využít i té nejmenší chvilky nepozornosti a ukradly cokoliv k jídlu.

V samotné kaldeře (kráteru) Gunung Rinjani je další malá sopka se svou kalderou - taková kaldera v kaldeře. Málokdo ví, že při výbuchu sopky Gunung Rinjani, který se odehrál roku 1492, bylo do atmosféry vyvrženo tolik prachu, že se celosvětové klima změnilo o +0,5°C. Výbuchem sopky také vznikly turisticky vyhledávané ostrovy Gili Islands - Trawangan, Meno a Air, které jsou z vrcholu sopky za dobrého počasí krásně viditelné a nachází se jen pár kilometrů západně od ostrova Lombok.

Krátce po našem odletu začíná po delší době Mount Rinjani znovu sopečnou erupci a všechna okolní letiště uazvírají svůj provoz. My však z Denpasaru z letiště z hlavního města indonéského ostrova Bali odlétáme pár dní před touhle událostí. Tentokrát jsme tedy "neuvízli", abychom si prodloužili dovolenou.

Zvyšte článku karmu!
Autor: Lucie Plicová | | karma: 14.29 | přečteno: 356 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 2 příspěvků.
Poslední z 13. 9. 2017, 12:23

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz